Státní svátek 28. října je tradičně spojován s udílením státních vyznamenání. Jedním z těchto vyznamenání je i Medaile Za hrdinství. Jak připustil minulý týden deník Právo, rozhodl se Hrad na poslední chvíli toto státní vyznamenání udělit i lidem, kteří se podíleli na záchraně lidských životů a majetku při nedávných povodních. Byl jsem tedy požádán o to, zda by i hlavní město Praha nenašlo vhodné kandidáty na toto ocenění. Byl jsem velmi rád, že úřad prezidenta nezapomněl na stovky statečných a odvážných lidí, kteří bránili Prahu před největší povodní v její historii. Po dlouhém uvažování jsem tedy navrhl tři lidi, se kterými jsem se během povodní osobně setkával na nejvíce ohrožených místech v naší metropoli. Byli to dva profesionální záchranáři s mnohaletými zkušenostmi a hasič – velitel jednotky.
Všichni tito lidé se zásadní měrou zasloužili o záchranu historické památky nedozírné ceny – Karlova mostu. Především těmto záchranářům patří dík za to, že se, přes nedbalý přístup majitelů a nájemců, podařilo upevnit loď Kristián Marco, která se v kritickou dobu hrozila utrhnout, a zničit tak historickou památku, zanesenou i v knize světového kulturního dědictví UNESCO. Velitel hasičského sboru pak se svými muži chránili, a to doslova s nasazením vlastních životů, Karlův most před tisíci předmětů, které přinesl rozbouřený živel a které by s jistotou poškodily pilíře Karlova mostu a vedly k jeho případnému zhroucení. Nechci ani domyslet, co by se mohlo stát, nebýt takovýchto hrdinů. A není to ostatně jen můj názor, stejně se o těchto lidech vyjádřili např. i prezident Evropské komise Romano Prodi či komisař zodpovědný za rozšíření EU Günter Verheugen, kteří se s nimi setkali a osobně jim poděkovali. Tito lidé se také podíleli na evakuaci obyvatel Karlína a Starého Města a zajištění botelů před jejich utržením a případné katastrofě spojené s jejich nárazem na mosty.
Nakonec došla z Hradu zpráva, že počet navržených má být redukován pouze na jedno jméno. Po velmi obtížném zvažování byl nakonec vybrán pan Petr Chrpa, který stál v čele týmu záchranářů Czech Rescue Service z Jablonce nad Nisou specializovaného na předvídání, předcházení a řešení povodňových rizik a na práci pod vodou. Jeho tým měl i bohaté zkušenosti z povodní na Moravě v roce 1997.
Do Prahy přijel se svým týmem bez výzvy, na základě informací ze sdělovacích prostředků. Neprodleně se spojil s krizovým štábem hl. m. Prahy. Také jeho zásluhou byl nakonec zachráněn Karlův most. Navrhl správné řešení a důkladné ukotvení lodi Kristián Marco tanky a společně s ostatními dvěma záchranáři řídil jeho realizaci. Kontroloval a zajišťoval také bezpečné ukotvení botelů Admirál a Albatros.
Petr Chrpa a jeho tým projevili mimořádnou odvahu při dokotvení pontonu hasičského záchranného sboru za situace, kdy velitel hasičského sboru zakázal s ohledem na nebezpečí života na ponton svým lidem přístup. Přesto Petr Chrpa se svými lidmi této hrozby nedbal a ponton ukotvil. Dále prováděl ochranu povodňových bariér, zachraňoval evakuované občany z Karlína, zajišťoval transport vojenského plavidla za pomoci horolezecké techniky, zúčastnil se potápěčských prací v pražském metru.
I přes tyto skutečnosti se nakonec nikomu z hrdinů pražské povodně ocenění z Hradu nedostalo. Jako by v Praze žádná povodeň nebyla, nebo byla menší než jinde, jako by v Praze nebyli lidé, kteří za cenu vlastního života a zdraví nezachraňovali lidské životy, zdraví a majetek. Chci proto alespoň tímto způsobem upozornit na jednom příkladě z mnoha, že Praha své hrdiny má a váží si jich.
31. října 2002, psáno pro deník Metro