Povinnost vést kroniku má všech 57 městských částí metropole. Upozornil na to radní Igor Němec v dopise, který poslal všem radnicím.
Němec připomněl, že jim to ukládá stále platný zákon z roku 1920. Podle normy jsou městské části povinny zřídit nejen kroniku, ale i místo kronikáře.
Radní Němec zatím nezjišťoval, kolik městských částí tuto povinnost plní. Odpovědi představitelů radnic, na které se ČTK namátkou obrátila, však naznačují, že jich asi mnoho nebude. Knihu, do níž by byly v časové posloupnosti zapisovány více či méně významné události městské části, nevedou Praha 1, 2 ani 4.
Na druhé straně jsou velmi aktivní kronikáři některých menších městských částí. Například Chuchle má nejen velmi pečlivě vedenou kroniku, ale její kronikář spolupracuje s místními občany a podařilo se mu získat řadu zajímavých dokumentů ze života obce.
„Kroniku metropole vede Archiv hlavního města Prahy a je škoda, pokud ji nemají jednotlivé městské části. Městské části by rozhodně měly kroniky zřídit a vést. Je to veřejná správa a kdo jiný by už měl zákon dodržovat,“ uvedl Němec.
Radnice by měly podle radního vyhledat poslední kroniku a doplnit do ní pokud možno k co nejzazšímu datu všechny významné události, které se v městské části odehrály. Osobně soudí, že je dost lidí, kteří by se kronikářské práce rádi ujali.
„Postih za nedodržení uvedeného zákona není,“ připustil Němec. Koncem roku se nicméně chce přesvědčit, zda městské části kroniky zřídily. „Bude to pro ně znamenat i určité finanční náklady, ale magistrát je ochoten částečně pomoci. Plánuje například kurzy pro budoucí kronikáře.
Metro – http://www.metro.cz/