Čeští hokejisté v Praze dohráli, to zamrzí. Šampionát ale nekončí. Praha dál žije hokejem, a až do nedělního finále bude působit dojmem metropole světového sportu. Pořádání mistrovství ostatně přinese městu užitek. Myslí si to 74 procenta Pražanů, jak ukazují výsledky výzkumu, který pro Magistrát hlavního města Prahy zorganizovala agentura STEM.
Získané údaje ovšem také ukazují, že město není o nic menší metropolí kultury. Do divadla chodí pravidelně 28 % respondentů průzkumu, 29 % z nich chodívá do kina. Pravidelnými návštěvníky koncertů a hudebních produkcí je 26 % občanů města. Za pravidelného návštěvníka sportovních utkání se označilo 19 % dotázaných Pražanů a 27 % za aktivního sportovce. Jistě by bylo zajímavé vědět, kolik Pražanů je aktivních hudebníků nebo herců, to ale výzkum, bohužel, nepodchytil. Téměř jisté ale je, že mnohé ze zklamaných hokejových fanoušků jistě potěší festival Pražské jaro, který začíná jako vždy 12. května a na kterém se bude vyhrávat, až se bude Petřín zelenat.
Kulturní zážitky jsou dokonce, podle mínění respondentů, dosažitelnější, než sportovní vyžití. Výstavy, koncerty, divadla i kina považuje za snadno dosažitelné 77 % (koncerty a kluby) až 91 procent (kina) z nich. Sportovní zařízení jsou na tom s dosažitelností trošku hůře – mezi 71 % a 74 procenty. Rozdíly v dosažitelnosti mezi bazény, sportovními halami a venkovními sportovišti jsou přitom prakticky mizivé.
Tady se mi chce s procenty dosažitelnosti trošku polemizovat. Na sídlištích již vyrostla hejna malých hřišť, veřejnosti jsou zpřístupňována školní hřiště, objevila se spousta tělocvičen, posiloven, squashů i, konec konců proč ne, bowlingů a kulečníků. Město podporuje výstavbu cyklistických i turistických stezek. Pražané ovšem nemusejí vnímat procházku lesoparkem nebo vyjížďku po cyklostezce jako sportovní aktivitu na dostupném sportovišti. Přitom 83 % z nich se ráda a často prochází v přírodě a 68 až 84 procenta respondentů se domnívá, že je správné, aby magistrát cyklistické stezky ve městě, respektive v lesoparcích podporoval.
Cenově jsou z pohledu občanů hlavního města sportoviště dostupnější než kulturní stánky. Sportoviště považuje za cenově dostupná 50 až 73 % respondentů, kulturní akce za cenově dostupné považuje zhruba třetina dotázaných. Téměř polovina Pražanů si myslí, že kulturní akce by měl magistrát hlavního města podporovat. To činí, dodávám já.
Výzkum STEM se zaměřoval i na řadu dalších otázek, mj. na stav životního prostředí, na názor o uvolnění nájemného, na vnímání kriminality či korupce i na to, jak je město řízeno. Primátor pracuje dobře, odpovědělo 59 % účastníků výzkumu, 32 % pochválila Radu a 29 % Zastupitelstvo hlavního města. To rozhodně není špatné. Naši úředníci získali dobré hodnocení od 23 % respondentů. No, mohlo by to být lepší.
Velmi příjemný je ovšem dojem z nadhledu nad všemi těmi procenty. Můj je takový, že Pražané jsou lidé kulturní, pohybliví, tolerantní (i vůči Romům, například), dbalí ochrany životního prostředí a žádající po magistrátu rozumná opatření směřující ke zlepšení života ve městě. A protože město jsou především lidé, myslím si, že Praha má šanci se po vstupu ČR do Evropské unie stát jedním z nejvýznamnějších evropských center. Stejného názoru je 60 procent spoluobčanů.