Ministr vnitra vyzval z nepochopitelných důvodů, aby sociální demokraté slezli z koňů dolů. Zdá se však, jako by na blbých koních sedělo širší politické spektrum. Alespoň podle toho, jak se dívá na kulturu svrchu. Salon Práva uveřejnil rozhovor s Igorem Němcem (ODS), radním přes pražskou kulturu, pod pozoruhodným titulkem Podpora kultury v Praze je evropský unikát (19. 2. 2004). Když jsem otevřel zápis 14. zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy z 29. ledna 2004, kde financování grantů zdůvodňuje rovněž radní Němec, viděl jsem, že tady už nejde o pomatený názor úředníka, tady se orgánu samosprávy vytírá zrak. Zastupitelstvo totiž schválením grantových prostředků zároveň deklaruje a realizuje kulturní politiku města. A to už je jiná báseň!
V roce 2002 vydávaly ročně všechny veřejné rozpočty na činnost profesionálních divadel včetně investic v přepočtu na jednoho občana 266 korun (celkem 2740 milionů Kč, z toho 550 mil. MK ČR ), tzn. v přepočtu 8,3 eura. Evropskému standardu odpovídá Praha, která jako město vynakládá na jednoho obyvatele 15 eur, včetně výdajů státního rozpočtu (státní příspěvek hlavně na činnost Národního divadla a Státní opery) dokonce 28 eur. V Evropské unii nikde veřejné rozpočty v celku nevydávají na podporu divadla pod 10 eur. Ve všech metropolích, kde jsou koncentrovány kulturní služby, tyto výdaje přesahují průměr státu či země. V tomto směru se v Praze neodehrává nic zvláštního, až na to, že příspěvky na činnost operních či činoherních divadel jsou v nominální výši s evropskými operními a divadelními domy stále nesrovnatelné. A hlavně v úrovni mezd a honorářů.
Vzhledem k integraci s EU i k tomu, že kultura (v divadle zvláště opera a tanec) je už dnes součástí mezinárodního kulturního trhu, je nutné dostat na srovnatelnou úroveň výdaje všech veřejných rozpočtů. Základním předpokladem je, že kapitola 334 „Kultura“ státního rozpočtu stoupne na evropský standard 1 % výdajů. Skutečnost je ale tristní. Podíl je nejnižší za celou polistopadovou éru a dosahuje pro kulturu (mimo církve) jen 0,5 %.
Je nutné přiznat, že v Praze v posledních letech městské výdaje na kulturu stále rostou. Praha vydává 5 % svého rozpočtu, ale kolem 5 % vydává i Plzeň, Ostrava, Brno. Ani v tomto směru tedy nic specifického až na to, že hlavní město je současně (oproti statutárním městům) i krajem a že je poměrně bohatší.
Zpět k rozhovoru pana radního. Jde o klamnou reklamu. Je totiž zjevné, že podpora kultury v Praze není „evropský unikát“, ale že jde o standardní přístup. Obstojíme v porovnání procentuálním, neobstojíme v porovnání reálných výdajů. Igor Němec se nevyjadřuje k úrovni kulturního dění, použije však výraz „kamenná divadla“ a zakoketuje s tím, že coby „úředník“ neměl mít estetický názor. Ale současně prohlásí, že „kultura u nás dnes určitě není na svém historickém vrcholu“. K tomu se chce jen dodat, že vrcholový výkon nepodává ani naše politika.
Lidové noviny – Bohumil Nekolný – http://www.lidovky.cz/