Staré Město – Staroměstské náměstí v těchto dnech zcela zaplnily přenosové vozy, lidé se chtějí jít třeba podívat k sousoší mistra Jana Husa, ale nemohou, pracovníci filmových štábů jsou nekompromisní a nikoho sem nepustí. „Mohli byste nám zkazit záběr a každá natáčecí minuta je drahá,“ říkají.
V místech, kde se točí filmy, jsou pracovníci štábů téměř neomezenými pány. Co tedy filmování přináší obyvatelům hlavního města kromě toho, že se nepodívají tam, kam chtějí?
O výdělek z natáčení se dělí magistrát, městské části, ale třeba i Dopravní podnik. Záleží na tom, kde se film natáčí. Poplatky za filmování nejsou malé a město inkasuje ročně miliony. „Praha 1 dostane od filmařů za každý den na Karlově mostě 250 tisíc korun,“ řekl starosta Prahy 1 Vladimír Vihan. Technická správa komunikací (TSK) z mostu dále vybírá nájemné, a to deset korun za metr čtvereční a den.
Hodně platí produkční společnosti za další lukrativní natáčecí místa, jako jsou Václavské a Staroměstské náměstí. Za Staroměstské náměstí se platí správě komunikací 90 tisíc korun za natáčecí, byť jen započatý den. Václavské náměstí pak stojí filmaře 50 korun za metr čtvereční za každý, i jen začatý den.
Správa komunikací odevzdává nájemné do rozpočtu města. Rovněž tak Dopravní podnik a městské části si penězi od filmařů vylepšují svoje příjmy a utrácejí je, jak chtějí.
Některé městské části si však filmování pochvalují. Mluvčí Prahy 5 Vít Drbal tvrdí, že jim filmaři, kteří budou na Smíchově točit v březnu pohádku, slíbili kromě obvyklých poplatků i 50 tisíc korun navíc. „Tyto peníze dáme na výstavbu pěší zóny u Anděla,“ řekl Drbal.
Bývalému primátorovi Janu Kaslovi (ED) se to však nelíbí. Podle něj by se peníze měly vracet do míst, kde se filmovalo. „Ještě když jsem byl primátor, tak jsem chtěl, aby za poplatky, které jsme vybrali za natáčení na Kampě, se tam třeba udělalo nové dláždění. Jako primátorovi se mi to však nepodařilo prosadit,“ tvrdí Kasl.
Radní Igor Němec (ODS), který má tuto problematiku na starosti však uvedl, že v minulém roce schválili pražští zastupitelé pravidla pro filmování, kterými se musí produkční společnosti řídit. Vzorem pro pražské filmovací předpisy byly podobné normy ve Vídni a Londýně.
Někteří filmaři se však dostávají do střetů s obyvateli, zabírají svévolně ulice, i když k tomu nemají povolení od úřadů, a i jinak ztrpčují lidem život. Němec proto upozorňuje na to, že pokud bude některá filmová společnost hrubě porušovat pravidla, tak v budoucnu v Praze nenatočí ani metr filmu. „A budeme přihlížet i k tomu, jak se chovají jinde. Když budou mít na kontě aféru typu Svatý Mikuláš, tak u nás natáčet nebudou,“ dodal Němec.
Zastupitel Michael Hvížďala (US) tvrdí, že filmaři propagují město v cizině a dají práci stovkám lidí. „Režiséři i herci bydlí v hotelích a utrácejí v restauracích,“ tvrdí Hvížďala.
Mladá fronta DNES – Jan Ziegler – http://www.idnes.cz/