Provokace (poslední slovo)

Třeba se na poslední chvíli ještě najde někdo rozumný, kdo napraví provokativní rozhodnutí. Komise pro koordinaci aktivit na veřejných prostranstvích totiž nepovolila Koncert na podporu vstupu České republiky do Evropské unie. K zákazu sice není oprávněna, ale jeho pořádání na Staroměstském náměstí zamítla. Předsedou komise je jako na potvoru velice agilní radní Igor Němec, který se loni v létě tak neblaze proslavil jako povodňový primátor.

Nechci teď zkoumat, co ho ke svéhlavé aktivitě vedlo. Jistě by se oháněl starostlivou péčí o klid obyvatel, nerušenou konzumací turistů v předražených restauracích a možná také obavami o starobylé památky, které by mohly být neukázněnými posluchači nenávratně poškozeny. Pravda však bude někde zcela jinde a zůstane hanebnou skvrnou celého magistrátu, když se akce neuskuteční.

Vystoupit tam mají mimo jiné Vladimír Mišík, Jaroslav Hutka, Michal Prokop a rovněž Václav Havel. To je zřejmě hlavní příčina nepřející obstrukce. Čestné občanství Prahy pro prvního prezidenta České republiky zůstalo některým konšelům vězet v krku jako rybí kost, div se zlostí neudusili. Naskytla se příležitost dát to náležitě najevo.

Rozhodnutí Němcovy komise považuji za politickou provokaci hned z několika důvodů. Magistrát se u Husova pomníku přímo podílí na různých trzích a radovánkách. Propůjčuje náměstí fanouškům hokeje, dokonce jim tam zřizuje plošné obrazovky, souhlasí s pronájmem pro mítinky takových stran, jako jsou sládkovci a komunisté. Ochotně, ba vstřícně poskytl právě zde pódium pro předvolební koncert Lucii Bílé, aby si mohla podat pac s Václavem Klausem, tehdy ještě lídrem ODS. Nejnověji pak tu smělo bez omezení koncertovat radio Expres, které se jistě nespokojilo jen s Malou noční hudbou.

Před patnácti roky se občanské iniciativy rozhodly uspořádat Den lidských práv na Václavském náměstí. Po zákazech, výhrůžkách a dlouhém handrkování nám strana a vláda milostivě povolily shromáždění na žižkovském Škroupově náměstí. Mladí radikálové to tenkrát právem kritizovali a se žádnými ústupky nesouhlasili. Co by následovalo, předvedla totalitní moc o měsíc později při Palachově týdnu. Pendreky, vodní děla, osmačtyřicítky na celách, trestní postihy a soud s Havlem. Tehdy na to měli zákon o zákazu shromažďování a pilně ho dodržovali.

Nevím, čím se v té době zabýval dnešní partajní drabant ODS Igor Němec, ale jeho počínání na pražské radnici musím považovat za škůdcovské, pokud právě na takových příkazech chce založit svou příští politickou kariéru.

 Lidové noviny – Jiří Ruml – http://www.lidovky.cz/