Turisté už mají v Praze vše potřebné

Když jsme začali připravovat tento rozhovor, bylo krásně a Praha vítala zahraniční návštěvníky s otevřenou náručí. Pak se přehnala povodeň a najednou i pro nás bylo všechno jinak. Nicméně je zřejmé, že situace v Praze už je zvládnutá a turisté zde mají opět k dispozici vše příjemné, kvůli čemu do Prahy jezdívají. Jaký je ale skutečný rozsah škod, které se týkají přímo pobytu zahraničních návštěvníků, a jak hodnotíte situaci ze své pozice, zejména s ohledem na příští sezónu?

Historické centrum Prahy, ty krásné architektonické památky, se nám podařilo ochránit velmi dobře. Vážné škody, které se týkají návštěvníků Prahy, utrpěla hlavně kulturní zařízení: divadla, galerie, zoologická zahrada a další. Podle předběžných odhadů, které ještě zdaleka nejsou uzavřeny, dosahují škody v divadlech a galeriích zřizovaných hlavním městem ke 400 milionů korun. Největší škodu utrpělo Hudební divadlo v Karlíně. Tam bude nutné řešit situaci generální opravou divadla, která potrvá asi dva roky. Většina institucí se ale snaží co nejdříve dát vše do pořádku tak, aby co nejdříve mohla přivítat návštěvníky, nebo hledají alternativní řešení. Například soubor karlínského divadla bude hrát v Kongresovém centru.

Poškozeny byly také hotely a restaurace, ty se ale většinou velmi rychle vzpamatovávají a v současné době jsou ubytovací i stravovací kapacity všech kategorií zcela dostatečné i bezpečné, a to i v částech města, které byly zaplaveny vodou, například na Kampě.

Jak vidíte dnes Prahu vy jako primátor a člověk, který byl zároveň po léta zodpovědný za cestovní ruch?

Prahu považuji za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Je tu unikátní spojení památek z nejrůznějších historických období a slohů s moderním městem. Pražské historické centrum je jedním z největších na světě a navíc také nejmnohotvárnějších. Praha byla vždy křižovatkou mnoha kultur. Nejvíce ji poznamenaly vedle české i kultury německá, židovská a zejména v architektuře i kultura italská.

Historické památky jsou jedna věc, ale co byste doporučil zahraničním návštěvníkům ze současného života města?

Jednoznačně kulturu. Město vkládá do kulturních institucí a akcí každoročně jeden a půl milardy korun. Díky tomu je v Praze na padesát kamenných divadel, obrovský počet koncertů, konají se zde festivaly divadelní, taneční, hudební – a to všechno magistrát podporuje. To je dnešní život Prahy, a proto tady sezóna nikdy nekončí. A každým rokem se město mění. Dobře to vědí ti, kteří se sem vracejí. Je zde spousta věcí, které jsou často překvapením i pro nás, Pražany. Nedávno jsme otevřeli Muzeum kočárů ve Ctěnicích, na Výstavišti je k vidění velmi zajímavá Křižíkova fontána a vzniklo zde divadlo Globe, novou architektonickou lahůdkou je Tančící dům na vltavském nábřeží. Myslím, že dnes je Praha přitažlivá pro mladé lidi. Najdou zde spoustu alternativní kultury – kluby, koncerty, festivaly, výstavy – i to Magistrát podporuje.

Hodně se hovoří o bezpečnosti, a protože špatné zprávy se šíří rychle, obecně se o Praze i v zahraničí nemluví v tomto smyslu nejlépe.

Naše aktivity na zlepšení pověsti Prahy začínají nést své ovoce. Magistrát ve spolupráci s policií a živnostenským úřadem podnikl v poslední době rozsáhlou akci, která zprůhlednila a upravila pravidla pražské taxislužby. Městská i státní policie spolupracují na potlačení činnosti band kapesních zlodějů. To jsou v Praze dva hlavní nešvary. Rád bych také připomněl, že co se týče bezpečnosti, zvládli jsme v Praze zasedání Mezinárodního měnového fondu a letos se zde bude konat zasedání vrcholných orgánů NATO. Obecně vzato je Praha stejně bezpečným městem, jako kterákoliv světová metropole. Je ovšem nutno připomenout, že i turista musí být zodpovědný sám za sebe.

Turistika ovšem nejsou jen památky či kultura, ale také služby.

Službami se již dnes můžeme chlubit. Praha je moderním velkoměstem po všech stránkách. Jsou zde luxusní obchody pro nejnáročnější klientelu, jsou zde zastoupeny významné světové hotelové řetězce, je zde úplné spektrum ubytovacích a stravovacích kapacit ve všech cenových kategoriích. Máme neuvěřitelně bohatou gastronomickou nabídku a její unikátnost tkví nejen v tom, že nabízí takřka všechny myslitelné pokrmy, ale také v mimořádně zajímavém prostředí. Úžasné historické i moderní interiéry rozhodně zvyšují atraktivitu gastronomických služeb a konkurence zaručuje kvalitu za dobré ceny. A neměli bychom zapomenout ani na českou kuchyni a ovšem ani na světoznámé české pivo.

A nakonec něco osobnějšího. Kam se nejraději vydáváte v Praze vy jako Pražák?

Nejraději chodím do Stromovky, vyrůstal jsem v jejím těsném sousedství. O Praze se často říká, že nemá moc zeleně. Opak je pravdou. Stromovka je jeden z největších parků a i teď, když ho povodeň téměř zničila, zůstává pro mě tím nejkrásnějším. Věřím, že se brzy zase vpraví do svého tradičního půvabu. Stromovka sice není to zdaleka jediný park v Praze, máme ve městě i mnoho krásných zahrad, ale stará Stromovka má své nezaměnitelné kouzlo.

Děkuji za rozhovor

září 2002, psáno pro zahraniční vydání časopisu TTG Czech Republic