Brusel už Hitler dobyl

Na závěr bruselského zasedání prezidentů úřadů na ochranu osobních údajů EU se jeho předsedající Jacob Kohnstamm rozloučil se všemi přáním „Excellent holiday“. Předseda českého Úřadu na ochranu osobních údaj Igor Němec mu popřál tradiční „Merry Christmas“ a v kuloárech Evropské komise za to byl „pokárán“. „Přát ‚Veselé Vánoce‘ či dokonce ‚Požehnané svátky vánoční‘ je prý neslušné a politicky nekorektní, protože Vánoce jsou pouze křesťanské. S ohledem na multikulturní rámec Evropské unie, na židy, muslimy, ateisty a další jinověrce mám prý příště přát pouze ‚Hezké svátky‘, či ‚Báječnou dovolenou‘“, přiblížil ČESKÉ POZICI bruselskou etiketu předseda Němec.

Ve snaze o přepsání tradičních křesťanských svátků, připomínajících narození Ježíše v Betlémě, respektive o vymazání křesťanského rámce Vánoc, není Evropská komise první. Se stejnou ideou přišla ve třicátých letech dvacátého století nacistická propaganda. Pro Hitlera nebylo přijatelné, aby Árijci slavili narození Žida a posilovali tradice náboženství, vzešlého z Orientu. Vánoční stromek měli Němci místo hvězdou zdobit svastikou a místo narození Krista si připomínat Slunovrat, Velký lov či další staré pohanské mýty.

Jak si Hitlerův ministr propagandy Joseph Goebbels představoval správné slavení prosincových svátků, přiblížila loňská výstava v Dokumentačním centru národního socialismu v Kolíně nad Rýnem. Kurátorka výstavy Judith Breuerová k tomu pro britský list Independent řekla: „Ježíšek byl Žid. To bylo problémem a provokací pro nacisty. Nejpopulárnější křesťanský svátek roku prostě vůbec nezapadal do jejich rasistické ideologie. Museli nějak reagovat a pokusili se udělat Vánoce méně křesťanské. Nacističtí ideologové psali traktáty, podle kterých slavení Kristova narození bylo jen manipulativním pokusem církve přisvojit si dávnou německou tradici, slavení zimního slunovratu, tedy znovunarození Slunce.

Kohnstammovo přání ukazuje, že palác Evropské komise v Bruselu už Hitler pomyslně dobyl, ideologie odkřesťanštění Vánoc tam vítězí. O konečné vítězství ale nepůjde. Nacistická propaganda horlivě agitovala za německý zimní slunovrat, za svátek Jul od roku 1933, kdy Hitler přišel k moci, po celý zbytek třicátých let. Realita války však donutila i ministerstvo propagandy změnit názor. V roce 1941 se Joseph Goebbels opět vrátil k Vánocům, když potřeboval přimět obyvatelstvo, aby myslelo na své hrdinné vojáky a posílalo jim na frontu pozdravné dopisy a balíčky. Podobně i Evropská unie časem narazí na problémy, k jejichž řešení bude potřebovat ponechat starým svátkům a tradicím jejich tradiční význam a hlasitě se vrátí ke svým křesťanským kořenům.

Pavel Matocha – Česká Pozice – http://www.ceskapozice.cz/zahranici/evropa/brusel-uz-hitler-dobyl