Cvičili jsme naostro

Nechtěl jsem jako „povodňový primátor“, jak mne nazývají někteří novináři i pražští občané, komentovat červencové protipovodňové cvičení. I když mne pálilo na jazyku, že jsme v roce 2002 chránili město bez přípravy, naostro, a s výsledky srovnatelnými. Zábrany byly postaveny včas (bylo jich, pravda, mnohem méně než dnes, ale zase jsme museli kotvit cizí plavidla na Vltavě, jejichž majitelé neuposlechli výzev magistrátu), včas jsme vyklidili ohrožené oblasti od parkujících aut (z Prahy neuplavalo jediné vozidlo), policie řídila bezchybně dopravu, přesuny protipovodňového materiálu i evakuaci několika desítek tisíc obyvatel (povodeň si v Praze nevyžádala žádnou přímou oběť).

Dnes je Praha jinde, má více technických prostředků ochrany, vylepšené plány. To jsem, konec konců, vyjádřil jako své hlavní přání, aby byly všechny poznatky z povodně dokumentovány, vyhodnoceny a použity pro zlepšení ochrany města proti příštím podobným událostem.

Letošní letní povodňové cvičení přineslo vynikající výsledky. Nově vybudované zábrany se dají postavit ve stanoveném limitu s dostatečnou časovou rezervou, dopravní opatření fungují, řidiči chápou, neparkují, dodržují pokyny, atd…

Ale proč se k tomu nyní vracím? Kvůli novinovým zprávám o schvalování mé kandidatury na funkci předsedy Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). V tak zvaném „backgroundu“, části zprávy, která rozšiřuje úvodní sdělení, se dočítám, že Igor Němec se „proslavil“ během pražských povodní zejména tím, že občanům doporučoval cestovat metrem v době, kdy už „…prakticky nefungovalo“ (LN, 27.7.). Není to pravda. Novější páteční článek už doprovází moje fotografie s popiskem: „Igor Němec musel odstoupit z postu primátora poté, co nezvládl povodně.“ (LN 5.8.) To je ovšem dezinformace.

Předně, nikdo oficiálně nepotvrdil, že Igor Němec povodně nezvládl, stejně jako ani to, že je zvládl. Je to tedy osobní názor autora (oceňuji novátorský postup editora uvádět je do popisků k fotkám). A za druhé, Igor Němec neodstoupil kvůli povodním, ale opustil post primátora na základě výsledků řádných voleb do Zastupitelstva hlavního města Prahy, které se konaly v říjnu toho roku, a na základě výsledků volby primátora tímto novým Zastupitelstvem, v níž byl zvolen primátorem Pavel Bém. Igor Němec na primátorskou funkci nekandidoval. Ještě předtím ale Igor Němec organizoval popovodňový úklid města a odstraňování škod, ale také na základě dohody se zastupiteli připravil a řídil mimořádná opatření v hlavním městě při listopadovém summitu NATO. Z postu primátora odešel po skončení této akce 30. listopadu.