Fandí i bývalý primátor

Když v Praze potkáte muže v tmavém kabátu, který má kolem krku sparťanskou šálu, a navíc je chvíli před hokejem, možná právě vidíte bývalého pražského primátora Igora Němce. „Jsem odjakživa sparťanem. Je to hlavně z toho důvodu, že bydlím sedmačtyřicet let v Holešovicích,“ říká.

Spartě fandí celá rodina Němců, manželka i děti. „Děti to nařízené nemají. Těm už se nenařizuje skoro nic,“ směje se Němec. „Přijali to jako místní.“

Devatenáctiletý syn je ve sparťanském fanklubu a má dokonce velmi slušné postavení. Je bubeníkem. „Jednou jich bylo málo, a tak mi bylo nabídnuto, abych si to zkusil. A protože jsem nebyl úplný antitalent a chytlo mě to, pokračuju v tom,“ říká Igor Němec mladší.

Doma chodí na zápasy pravidelně, v této sezoně vynechal jen jedno utkání. „To jsem měl prázdniny a byl jsem na horách,“ omlouvá absenci. „A ven jezdím poměrně často. Svědčí o tom i velmi dobré umístění ve výjezdoměru.“

Výjezdoměr je taková malá statistika o aktivitě členů sparťanského fanklubu, která je zveřejněna na internetových stránkách Sparty. Každému fanouškovi se v něm počítají kilometry za výjezdy na zápasy venku. A Němec mladší je s 3128 kilometry na devátém místě. V tabulce pod ním je šedesát konkurentů.

Němec senior nestíhá tolik zápasů jako jeho potomek. Už sice neřídí Prahu jako primátor, ale hodně času mu sebere jeho současná funkce předsedy Úřadu pro ochranu osobních údajů. „Ale v play off se snažím. Byl jsem dokonce na jednom utkání čtvrtfinále ve Zlíně, protože jsem měl tehdy služební cestu na Moravu,“ prozradí.

Bývalý primátor chodí na hokej v šále a nebojí se ukázat mezi fanoušky v dresech. Na finále do Sazka Areny s nimi jel dokonce metrem z Holešovic do Libně. „Určitě se nestydím. Řekl jsem, že s nimi prostě pojedu. Měl jsem u haly sraz zase s jinými lidmi. O fanoušcích hokejové Sparty platí, že mají invenci. Umějí podpořit svoje mužstvo,“ chválí příznivce.

Miroslav Grossmann, Deník Sport – Deník Sport