Byznys s mrtvolami

Ostatky čtyř tisíc německých vojáků, padlých ve druhé světové válce na českém území, se podařilo vypátrat policii v Ústí nad Labem. Místem jejich momentálního odpočinku je tovární hala ústecké armaturky. Vojáky zkontroloval krajský hygienik, podle kterého od nich nehrozí žádné nebezpečí, a před extrémisty je hlídají městští strážníci.

Mezitím primátor organizuje jednání s ministerstvem zahraničí, německou ambasádou a firmou, která ostatky do Ústí nad Labem přivezla. Až včera přitom vešlo ve známost, proč se vlastně krabice s vojáky vrší v tovární hale. Mluvčí německého Lidového spolku pro péči o válečné hroby vysvětlil, že původně měli být vojáci pohřbeni na evangelickém hřbitově v pražských Strašnicích. Spolek prý jednal s tehdejším pražským radním Igorem Němcem. Radní Němec ovšem Němcům učinil nabídku, která byla nad jejich finanční možnosti.

Spoléhal-li spolek, pečující o německé hroby, na nějaké vstřícné Němcovo zacházení třeba z titulu jeho příjmení, bylo to zcela naivní. O zmíněném politikovi se traduje, že svými finančními požadavky šokoval i otrlé filmaře z Hollywoodu, kteří s ním přišli do styku při natáčení snímku Mission Impossible. Byznys s německými mrtvolami ovšem Němcovi nevyšel. Pečovatelé o hroby nedisponují rozpočtem Hollywoodu. Čím jsou si oba příběhy podobné, je pouze výsledná ostuda. Němcův pokus vydělat na mrtvých Němcích je svérázným příspěvkem do historie, o kterém stojí za to přemýšlet i poté, co ostatky vojáků spočinou pod zemí na nějaké levnější parcele. Smyslem vojenských hřbitovů je totiž demonstrovat absurditu válek, nikoli dodatečně na válkách profitovat. Ne že by to nešlo, ale jaksi to není vkusné.

Omluva I. Němcovi:
21. března jsme odvysílali Ranní poznámku o ostatcích německých vojáků. Zaznělo v ní konstatování, z něhož vyplývalo, že předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů, tehdy pražský radní Igor Němec, požadoval za pohřbení ostatků německých vojáků na hřbitově v pražských Strašnicích nepřiměřenou částku. Vzhledem k tomu, že Igor Němec žádnou částku nepožadoval a k pohřbení ostatků byla uzavřena smlouva s bezplatným pronájmem, se ČRo 1 – Radiožurnál Igoru Němcovi omlouvá.
(vysíláno 28. 3. 2006)

 

Ivan Hoffman, Český rozhlas – Český rozhlas